Uwzględniając wymogi ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824) informuję:
- Cytowana ustawa zapewnia „osobom uprawnionym" możliwość komunikowania się w wybrany przez nie sposób. Zgodnie z w/w ustawą „osobami uprawnionymi" są osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się.
- „Osoba uprawniona" ma prawo skorzystania z pomocy osoby przybranej, tj. osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez „osobę uprawnioną" w celu ułatwienia porozumienia się i udzielania jej pomocy w załatwieniu spraw w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kluczborku.
- Ponadto „osobie uprawnionej" podczas załatwiania spraw w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kluczborku przysługuje prawo do korzystania z usług:
- tłumacza PJM (polski język migowy),
- tłumacza SJM ( system językowo – migowy),
- tłumacza SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych).
„Osoba uprawniona", która chce skorzystać z pośrednictwa tłumacza zobowiązana jest zgłosić do Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku chęć skorzystania ze świadczenia, ze wskazaniem wybranej formy komunikowania się w urzędzie, co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Urzędzie, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Zgłoszenie można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, faksu lub złożyć w sekretariacie urzędu. Będzie to niezbędny czas dla Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku, na zwrócenie się do wojewody odpowiedzialnego za prowadzenie rejestru tłumaczy o wybór odpowiedniej osoby.
- W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia osoba uprawniona zostanie o tym zawiadomiona, równocześnie wyznaczony zostanie możliwy termin udostępnienia świadczenia lub wskazana inna forma realizacji uprawnień określonych w ustawie.
- Świadczenie usługi przez tłumacza języka migowego jest bezpłatne dla „osoby uprawnionej", będącą osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020r, poz. 879 z późn. zm.) tj. osoby, której niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem określonym w w/w ustawie.
- Ponadto na bieżąco istnieje możliwość załatwiania spraw przez wcześniej wymienione osoby z wykorzystaniem następujących narzędzi:
- poczta elektroniczna : opkl@praca.gov.pl
- faks 77/418-77-88
- elektroniczna platforma ePUAP/Elektroniczna Skrzynka Podawcza: https://epuap.gov.pl/wps/portal/epuap
- adres skrytki urzędu: /PUP_Kluczbork/SkrytkaESP
- za pośrednictwem poczty tradycyjnej: Powiatowy Urząd Pracy, Sienkiewicza 22b, 46-200 Kluczbork.